openrouter.info
https://qqq.openrouter.info/forum/

Stare i nowe LuCI
https://qqq.openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=22&t=3652
Strona 1 z 1

Autor:  obsy [ 28 kwie 2015, 18:40 ]
Tytuł:  Stare i nowe LuCI

LuCI

W marcu 2008 narodził się projekt o nazwie FFLuCI, jako część niemieckiego Freifunk-Firmware. Zbiegło się to prawie z usunięciem z wydań OpenWrt Kamikaze środowiska graficznego (dla przypomnienia - poprzednio było to X-Wrt, porzucone względu na jakość kodu który trzeba było pisać), i rozpoczęciem poszukiwania nowego GUI. Projekt FFLuCI został szybko zaadoptowany i pod nazwą LuCI znalazł się jako "oficjalne" środowisko graficzne dla OpenWrt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od samego początku LuCI było zestawem skryptów Lua, języka skryptowego, który doprowadzony do postaci frameworka pozwalał na szybkie modelowanie i implementację nowych stron. Zastosowanie Lua wiązało się jednakże z pewną niedogodnością - całość interfejsu użytkownika była generowana po stronie routera, co wiązało się główne z dwoma aspektami pracy: szybkością działania samego środowiska oraz jego zapotrzebowaniem na zasoby systemowe, główne pod postacią apetytu na pamięć RAM. Oznaczało to tylko jedno - praktycznie nie da się obecnie używać LuCI na routerach z 16MB pamięci RAM. I choć specyfikacja routerów poszybowała w górę, to często można spotkać konfiguracje na tyle zapchane różnymi usługami, że używanie tego środowiska graficznego jest męczące.

Inna sprawa to szeroko pojęta funkcjonalność. LuCI nie przypomina w działaniu oryginalnego oprogramowania routerów, nie przypomina też niczego innego. Nie zawiera zaawansowanych konfiguratorów i kompleksowych wizardów, jest po prostu... nakładką graficzną na uci (sposób konfigurowania systemu w OpenWrt), która wymaga od użytkownika wiedzy "co i gdzie kliknąć" żeby uzyskać daną konfigurację. Z tego też powodu, LuCI jest po prostu... ciężkostrawne dla początkujących osób, bo trudno im się zorientować o co w tym wszystkim chodzi.

Samo LuCI jest dość wysoce konfigurowalne, ma wsparcie dla wielu języków i motywów (obecnie domyślnym jest Bootstrap, wzorowanym na swoim imienniku). Przez kilka lat uzbierało się kilkanaście różnych modułów, choć nie ma co ukrywać że w większości przypadków są one nakładką graficzne na opcje które można ustawić przez uci w plikach konfiguracyjnych.

LuCI2

Ten prawie mityczny projekt który narodził się w połowie 2013 roku. Rozwijany przez kilka osób (głównie prowadzących deweloperów OpenWrt), miał rozkwitnąć na początku 2015r i w przyszłości stać się nowym środowiskiem graficznym. Jednakże zwykły brak zasobów ludzkich dał się we znaki projektowi; upłynął pierwszy kwartał a zmian w projekcie jest jak na lekarstwo.

LuCI2, choć z wyglądu i funkcjonalności przypomina projekt LuCI, ma całkiem inną architekturę. Najważniejsze to odejście od skryptów i Lua. Zastąpione to zostało statycznymi stronami HTML i Javaskryptem z XHR, co przełożyło się na budowanie stron po stronie przeglądarki (a więc po stronie klienta). Do komunikacji z OpenWrt wykorzystywany jest ubus (OpenWrt micro bus architecture), ale z powodu jego ubogich możliwości dodatkowo dochodzi jeszcze demon rpcd (OpenWrt ubus RPC backend server). Całość dzięki wykorzystaniu już natywnego bootstrapa wygląda dość przyzwoicie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

LuCI2 nie jest jeszcze gotowe. Brakuje wielu ustawień i okien (np. ustawień firewalla), nie ma tłumaczeń, nie ma wsparcia dla wielu protokołów w wan. W porównaniu do LuCI jest jest bardzo ubogie w dodatkowe moduły (jest tylko printserwer), więc przepisanie istniejących z LuCI zajmie trochę czasu. Dzięki wykorzystaniu nowych rozwiązań może być ono ciekawym rozwiązaniem (w porównaniu np. do skamieniałego Gargoyle), choć patrząc na kierunek w którym podążają deweloperzy można odnieść wrażenie że nadal będzie to bardzo ciężkie dla zwykłego domowego użytkownika.

LuCi Express

Lub po prostu JuCi - jest innym rozwiązaniem bazującym także na javaskrypcie, ale z wykorzystaniem frameworka angularjs. Podobnie jak LuCI2, do komunizacji z systemem wykorzystuje wywołania JSONRPC2.0 z ubusa i rpcd. Rozwiązanie to daje trochę korzyści: minimalne wykorzystanie zasobów routera, bardzo prosta implementacja nowych stron, pełna kontrola i elastyczność działania, dynamiczna zmiana motywów, pełne wsparcie dla wielojęzyczności. Można by powiedzieć - sam miód, tym bardziej że autor buduje funkcjonalność dla użytkownika i nie jest to nakładka na uci.
Projekt kompletnie nie jest skończony i nie nadaje się do użytku, ale ponieważ autor buduje to dla firmy w której pracuje - istnieje szansa że doprowadzi to gui do całkowitego działania. Na chwilę obecną przypomina to szkielet na którym zostanie zbudowane środowisko (stad też na stałe zakodowane oznaczenie firmy, moduł dsl, symbol routera itd), ale widać w jakim kierunku to prowadzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogłoszenie o projekcie: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=56896
Strona projektu: https://github.com/mkschreder/luci-express

Autor:  pepe2k [ 28 kwie 2015, 18:46 ]
Tytuł:  Re: Stare i nowe LuCI

Tak na marginesie, ale w temacie... obiło mi się o uszy, że z ubusa chcą zrezygnować na rzecz czegoś, co jest rozwijane przez większe grono developerów (nie chodzi o dbus).

Autor:  obsy [ 13 lut 2016, 09:34 ]
Tytuł:  Re: Stare i nowe LuCI

juci dostało wczoraj nową wersję 'v2.16.01rc3'. Poniżej macie małą galerię jak to wygląda. Niestety autor jest w dużej mierze nastawiony na broadcoma, więc dla "czystego" OpenWrt jeszcze to trochę kuleje - np. nie działa wszystko w zakładce Wireless, czasami przestawienie tam czegoś kończy się zawiśnięciem interfejsu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Jeżeli ktoś chciałby się pobawić obrazami to dla TP-LINKa WR1043ND można je znaleźć na dl.eko.one.pl. UWAGA: jak pisałem - nie nadają się one jeszcze do codziennego użytkownika.

Autor:  Skubi [ 27 paź 2016, 09:47 ]
Tytuł:  Re: Stare i nowe LuCI

Czy Juci dostepne w download nadaje sie do uzytku? ;)

Pytam, bo mój dostawca udostepnia internet poprzez protokol PPPoE i na LUCI niestety nie moge nawiazac polaczenia - a na JUCI w momencie jak powstał temat połączenie nawiązałem.

Autor:  obsy [ 27 paź 2016, 09:52 ]
Tytuł:  Re: Stare i nowe LuCI

IMO nie nadaje się. Podstawowych rzeczy nie ma - listy kanałów wifi np.

Autor:  obsy [ 14 lip 2019, 10:54 ]
Tytuł:  Re: Stare i nowe LuCI

Pobawimy się w archeologię.

LuCI2 jest martwe, tak samo jak JuCi. Ale ktoś wzoruje się na LuCI2 i napisał "oui" - bazujące na Vue + Element-UI.

Obrazek

Więcej screenshotów: https://forum.openwrt.org/t/a-modern-ui ... -oui/40266

Da się to nawet używać w obecnej wersji, choć należy zaznaczyć że jest w wersji głęboko rozwojowej.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/